EN SON NE ZAMAN BİR MÜZE’YE GİTTİNİZ?

Müze gezmeyi severmisiniz? Tarihi eserlerle başbaşayken neler hissediyorsunuz? O devirde yaşıyor, heyecan duyuyormusunuz?

Müzeler beni büyülüyor. Mekanların kendine has tarihi kokusunu içime çekmek, adeta o zamanlarda yaşamak gibi…

Sadece Konak ta 20 ye yakın müze var. Bu müzelerin hepsini dolaştım. Müze gezmek; tarihimizi, kültürümüzü sergilenen mekanlarda , anlamaya, öğrenmeye çalışmak  heyecan verici. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi içeri girmek için uzun kuyruklar oluşmuyorsa da, müzelerimiz boş değil.

Eğer müze gezmeyi seviyorsanız, bu yazı sizler için ön bilgi olacaktır. Haritaya baktığınızda müze olarak gözüken ama gidince kapıları kapalı yada yerinde başka mekanlar olan hatta bir müze için birçok adres işaret eden noktalar var. Bunlarla zaman harcamamınız için, sıralamayı birbirine yakın müzeleri dikkate alarak yaptım.

1 – TCDD Müzesi

Anadolu da yapılan ilk demiryolu hattına ait ekipman, araç gereç ve giysiler sergilenir bu müzede. Bu hat 1860 yılında bir ingiliz şirket tarafından yapılan İzmir-Aydın hattıdır. 1865 yılında da, İzmir- Kasaba hattını döşemişlerdir. Müze binası o yıllarda ingiliz şirketin idarehanesi olarak kullanılmış olup, 1880 li yıllarda ” İzmir-Aydın Osmanlı Demiryolu Şirketi” yöneticisinin, daha sonra da TCDD nın lojmanı olarak kullanılmış ve 1990 yılında Müze ve Sanat Galerisi olarak hizmete açılmıştır.

Buharlı trenlere ait objeler, Osmanlı son dönemi ile Cumhuriyet ilk dönemine ait bazı yazılı belgeler, minyatür vagon, lokamatıf örnekleri müzede sergilenir.

Müze Alsancak Gar’ının karşısındadar.

Müzeye giriş ücretsizdir.

 

2 – İzmir Müzik Müzesi


Müzede bir çok müzik aletini yakından görme ve seslerini dinleme olanağını bulacaksınız. Orta Asya’dan günümüze kadar gelen halk sazlarını, geleneksel Türk sazlarının ilk örneklerini görebilirsiniz.

Müzedeki kolleksiyonlardan theremin; dokunulmadan çalınan tek enstrümandır. Voroni Theremin; kabuğun etrafında ellerinizi gezdirdiğinizde, kabuk içindeki ışık miktarını ölçen alıcılar, bunu sese dönüştürür ve enstrümana dokunmadan müzik yapabilirsiniz. Bunu müzede deneyebilirsiniz.

Yine müze kolleksiyonları arasında bir chatbot olan yani bir çeşit yapay zeka kullanılarak hazırlanan Welcome Bot’ u da deneme şansınız var.

Müze Alsancak Gar’ının karşısında, TCDD Müzesine yakındır. M
Müzeye giriş ücretsizdir

3 – Neşe ve Karikatür Müzesi

İki katlı, şirin bir rum evi, butik müze anlayışı ile dizayn edilmiştir. Karikatür sevenlerin sık sık uğradığı, görsellerin belirli aralıklarda değiştiği, atölye çalışmaları, yaratıcı drama çalışmalarının yapıldığı yaşayan bir müze.

Müzede aynı zamanda ulusal ve uluslar arası sergiler açılmakta, İzmir’i daha iyi tanıtmak adına uluslararası karikatür yarışmaları düzenlenmektedir

Neşe ve Karikatür Müzesi, güler yüzlü kente yakışan güler yüzlü bir müzedir.

Tarihçimiz Cemal Kutay, ‘’Mizah özgürlüğün çocuğudur. Özgürlük kavgasını yapanlar, mizahın gücünden faydalanır.’’der.

Müze TCDD Müze’sinden sahile doğru 5 dakika yürüme mesafesindedir.

 Müzeye giriş ücretsizdir.

4 – Mask Müzesi

Dünya da sayılı,  Türkiye de ilk ve tek mask müzesidir. Levanten evi restore edilerek butik müzeye dönüştürülmüştür.

Ritüel maskları, tiyatro maskları, ölüm maskları (Aziz Nesin ve Tevfik Fikret’e ait), Anadolu maskları, iz bırakanlar olmak üzere  beş kategoride müze kolleksiyonunu oluştururlar. Çocukların ve gençlerin kendilerini ifade edebilmeleri ve  geliştirmeleri adına mask atölyeleri faaliyetlerini sürdürmektedir

Hint mitolojisinde yer alan Kumbakarna Maskı ilgi çeken masklardandır. Dilinin üzerindeki ayna parçası ve hikayesini merak ediyorsanız, müzeyi ziyaret edebilirsiniz. (Birine birsey söylerken, aynaya bakıyormuş gibi söyleyin)

Orta Asya Masklarına , Afrika Kabile Masklarına, Avustralya yerlileri olan aborjinlere ait masklara dair hikayeleri, müzede görevli personelden dinleyebilirsiniz.

Müze, Alsancak Sevinç Pastanesinin arka tarafına düşmektedir. Sevinç pastanesinden 3 dakikalık yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

5 – Atatürk Müzesi

Osmanlı ve levanten mimarisi karışımı olan bina zamanında bir ruma ait olup, nezaman ki Türk askerleri İzmir’e girmiş,  rum da evini terk edip, İzmir den ayrılmıştır. Türk ordusu da burasını karargah olarak kullanıp sonrasında ev hazineye devredilmiş, otel olarak Nail Bey tarafından bir mühdet kiralanmıştır. 1926 yılında bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve Atatürk e hediye edilmiştir. Atatürk ün vefatı üzerine bina veraset yolu ile kızkardeşi Makbule Hanıma geçmiş, daha sonra İzmir Belediyesi binayı müze yapmak üzere istimlak etmiştir.

Birinci katta, yaver odası, berber odası, misafir odası, Şah Rıza Pehlevi geldiğinde kaldığı oda

Giriş katında, Ata nın ve silah arkadaşlarının silikon heykellerinin oldugu toplantı odası, sinevizyon odası  bulunmaktadır

Cumhuriyet dönemi ve kurtuluş savaşına ait izler bulacağınız müzede Atatürk’e ait özel eşyalar da sergilenmektedir.

Atatürk ve İnönü, müzenin otel olduğu dönemlerde burda kalmışlardır.

Müze sahilde Alsancak İskele’ye çok yakındır. Mask Müzesinden 2 dakika yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

5 – İzmir ve Ticaret Müzesi

Türkiye nin ilk Ticaret Müzesidir. İzmir in ticaret tarihini sergiler. Altın ve gümüş  sikkeler, Bizans dönemine ait ekmeğin kalitesinin kontrol edildiğini gösteren ekmek mühürü, Osmanlı dönemine ait faturalar, bakkal borç defterleri, 1. yy a ait ticaret gemisi maketi, ağırlık ölçüleri, terazi, kantar, ve eski hesap makineleri serginin parçalarındandır.

18 yüzyıl İzmir ve mahallelerini gösteren maketin başından ziyaretçiler ayrılamamaktadır.

Müze, Pasoport iskeleye çok yakın olup, İzmir Ticaret Odası binasının içindedir. Atatürk Müzesinden 7 dakikalık yürüme meafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

6 – İzmir Tarih ve Sanat Müzesi


Bu müze Kültür park fuar alanı içindedir. Taş eserler, Seramik eserler ve Kıymetli eserler olmak üzere üç bölümde eserlerini sergilemektedir. Sergilenen eserler İzmir ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkmıştır.

Kıymetli eserler bölümünde, kandiller, cam ve bronz eserler, hazine odası ve sikkeler yer almaktadır.

Seramik eserler bölümünde; Prehistorik dönemden, Roma ve Bizans dönemlerinin sonuna kadar bulunan seramik parçaları sergilenmektedir. Prehistorik dönem yazının bulunmasından önceki, tarih öncesi çağdır.

Taş eserler bölümünde ise İzmir ve çevresindeki ören yerlerinden getirilen heykel ve kabartmalar sergilenmektedir. Bunlar Arkaik, Klasik, Hellenistik ve Roma dönemleri eserleridir

Arkaik dönem; M.Ö. 800-500 yılları arasını kapsayan antik yunan mimari ve heykellerinin öne çıktığı dönemdir.

Klasik dönem; M.Ö. 450-400 yılları dır. Bu dönemde erkek heykelleri tanrı heykelleri olarak kendini gösterir ve atalarının maskları ön plandadır. Başlangıçta çıplaklıklarını korurken, giyinik erkek tanrılara yerlerini bırakırlar. Kadın heykeller de oldukça doğal, rahat, elbiseleri gerçekçidir.

Helenistik dönem; M.Ö. 4 yy sonlarıdır.(mö 330-30) Bu dönemde heykellerde duygular ön plandadır. Klasik dönemde mükemmel anotomi aranırken, bu dönemde tek heykel yoktur, komposizyonlar vardır.

Roma dönemi; (M.Ö. 30-M.S. 395) Romalılar bu dönem de yunanlıları taklıt etmişlerdir. Yunanistan ın Roma topraklarına katılmasıyla yunan heykeltraşları kendi ülkelerine getirmişler ve heykel sanatında farklılıklar görülmeye başlamıstır. Yunan heykellerinde daha çok mitolojik konular işlenirken, Roma heykellerinde günlük konular ve portre ve imparatorlara ait masklar dikkat çekmektedir.

Bizans dönemi de M.S. 395-1299 yıllarıdır.

Müze, fuarın içindedir. Lozan Kapısından da Montrö Kapısından da çok yakındır.
Müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz, kartınız yoksa giriş ücreti 12 liradır.

7 – Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi


İstanbul da görevini tamamlayarak İzmir’e getirilen gemi 2007 yılında Zübeyde Hanım ismini alarak, halkın hizmetine müze olarak sunulmuştur. İçinde Zübeyde Hanım’a ait kişisel eşyalarında olduğu gemi de bir çok denizcilik malzemelerini de görebilirsiniz.

Çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı dizayn edilmiş kütüphane de, güzel saatler geçirebilirsiniz

Müze Pasaport Vapur İskelesine çok yakın olup, ücretsizdir.

8 – Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

Eski itfaiye binasının olduğu yerdedir. Kent arşivi ikinci katta olup, bu katta milli kütüphane, araştırma ve toplantı salonları, milli kütüphanenin sürekli yayınladığı eserler ve gazetelerin bulunduğu bölümler vardır. İzmir in tarihine ilişkin çok kapsamlı bilgilerin olduğu ansiklopedileri  burada bulmak mümkündür.

Kent müzesi ise giriş katta olup, İzmir in tarihini görsel olarak sunmaktadır. Geçmişe ait birçok materyalleri burada görebilirsiniz

Müze durağan bir müze değil, yıl içinde birçok sergi yapabilen okunur bir müzedir. Müzeyi gezdiğim gün Kurtuluş Destanı’nın Son 15 Günü sergisi vardı.

Müze, Montrö Kapısından sonra Kemeraltına doğru ilerlerseniz, 7 dak yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

9 – Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi


Ayavukla Kilisesi bahçesinde yer almaktadır. İlk çıkan gazete nüshaları, geçmişte kalmış daktilolar, fotoğraf, teleks, baskı makineleri sergilenmektedir. Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Kutlu Adalı, Ahmet Taner Kışlalı ve daha birçok yazara ait özel eşyaların sergilendiği oda sizleri karanlık günlere sürükleyecektir.

Attila İlhan  da unutulmayıp, özel eşyaları sergilenmektedir. Attilla İlhan İzmir doğumlu bir gazeteci olup, Demokrat İzmir gazetesinde hem  genel yayın yönetmenliği yapmış hem de başyazarlığını üstlenmiş değerli bir gazeteci ve şairdi.

Müze, Radyo ve Demokrasi Müzesine 5 dak yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

10 – Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmir deki beş butik müzeden biridir. Müzenin girişinde hemen sağ panoda niye Radyo ve Demokrasi müzesi dendiğini çok güzel bir şekilde açıklamaktadır. (Radyo yayını ses dalgaları ile bize ulaşır. Ses dalgaları havanın içinde yol alır. Hava da bir kamu malıdır. Dolayısıyla radyo da en demokratik, alıcı cihazı en ucuz, algılaması en kolay araçtır.)

Müze 1921 yılından (Türkiye de ilk radyo yayıncılığı bu yıllarda ”telsiz telefon” çalışmaları adı altında yapıldı) günümüze, radyo örneklerini sergilerken, dönemlere göre ayrılmış her bölümde  siyasi lider yada sanatçılarının ses kayıtlarını da dinleyebiliyorsunuz.

İlk bölümde, 1921 yılında Jarsey kentinde gerçekleşen  ağır sıklet box maçı ilk canlı radyo yayınını, 1923 te Cumhuriyetin kurulduğu yıl bir öğretmen okulunun bodrumundan yayınlanan, canlı yayını dinleyebilirsiniz.

Üçüncü bölüm ise Radyo savaşları da denen Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında daha çok ABD ve SSCB arasında geçen radyo yayınlarına ait bilgileri içermektedir.

Atatürk  ve Zeki Mürene ait ses kayıtlarını da dinlemek mümkün.

Müze, Basmane Gar İstasyonuna 6 dak yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

11 – İzmir Kadın Müzesi

Türkiye de bir ilk. Kadın olarak gurur duymamak mümkün değil. İzmir bu müze ile kadına verdiği değeri bir kez daha sergiledi. Kadın Müzesi, butik müze anlayışı ile düzenlenmiş olup, günümüze kadar gelmiş, bir çok alanda tarihimize adını yazdırmış, Türk kadınlarımızdan ilkleri bünyesinde bulundurmaktadır. Nazım Hikmet in kadınlar için yazdığı bir şiiri ve heykeli müze bahçesinde sergilenmektedir. Cumhuriyet dönemi kadınlarımızın masklari ile antik döneme ait tanrıça heykelleri, çingene kızı mozaiği, takılar, dönemsel kıyafetler, müzeyi gezenler de hayranlık uyandırmaktadır. Protesto ve kadın odası özellikle kadınlarımızın ilgi odağını oluşturuyor.

Müze, Basmane Gar İstasyonuna 6 dak yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

12 – İsmet İnönü Anı Evi ve Kitaplığı           (İsmet İnönü Müzesi)

İsmet İnönü 1884 yılında bu evde doğdu. Tarihi dokusu korunarak, İnönü ailesine ait eşyalar, fotoğraflar, mektuplar burada sergilenmektedir.

Özellikle Mevhide İnönü nün gelen misafirler için yapmış olduğu ikramlar dikkat çekiciydi. Çankaya köşkünde otururken dahi üç çeşitten fazla ikram yapmayıp, kim gelirse gelsin ayırım gözetmeksizin hep aynı ikramları yapması ne kadar ince bir davranış örneğidir, bunların tariflerini de müzede bulabilirsiniz

Atatürk’ün yaşadıkları kırgınlık sonrası İsmet İnönü ye yazdığı duygu yüklü yazı, okuyanları da bir okadar duygulandırmaktadır.

Müze, etnografya yada arkeoloji müzelerinden 7 dak yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

13 – Etnografya Müzesi

19.yüzyıl İzmir ve yöresinin sosyal yaşantısının sergilendiği bir müzedir. Birinci katta, İzmir in ilk Türk Eczanesi olan İttihat Eczanesine, yine İzmir in meşhur şerbetçisi Demirhindi ye  ait örneklerin yanısıra, tenekecilik, nalıncılık ,keçecilik, çömlekçilik, urgancılk, göz boncukçuluğu, tahta baskıcılığı, halı dokumacılığı, saraciye gibi el sanatları sergilenmektedir.

İkinci katta ise gelin odası, oturma odası, sünnet odası, mutfak malzemesi örnekleri vardır.

Yine 19 yy a ait ege yöresine ait gelin başları, süs eşyaları, yazı takımları, silah örnekleri sergilenmektedir.


Müze, Konak Metrodan 4 dak yürüme mesafesindedir. Konak Tünel’inin hemen üstünde sağdadır. Arkeoloji Müzesi ile aynı bahçededir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

14 – Arkeoloji Müzesi

Geniş, uzun bir salon ve de her iki tarafınızda Helenistik Çağdan, Roma Döneminden plastik eserler. Hareket sensörlü spotlarla aydınlatılmış tarihi eserler hakkında, özet bilgi almak istiyorsanız girişte anlatılanları duyabileceğiniz kulaklıkları almayı unutmayınız.                     
Çeşitli dönemlere ait seramik eserler, hazine odası, müze bahçesindeki lahitler, mezar taşları, yazıtlar, sütünlar görülmeye değer.

Hazine odasındakı eserler, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve İslami Dönem e aittir.

Taş eserler salonunda mermer ve taş heykeller, büstler, portreler ve masklar sergilenmektedir.Yunan tanrılarına ait efsanelerden; Asklepios sağlık ve hekimlik tanrısıdır. Yılanlarla sarılmış asası bugün de hekimliğin simgesi dir. Asklepios’un tapınaklarına asklepion denir. Bunlar aynı zamanda o çağların hastaneleridir. En büyük ve en ünlü asklepion Bergama dadır. Asklepios’un kızlarından biri sağlık ve temizlik tanrıçası Hygieia dır. Hijyen kelimesi de içerdiği anlam bakımından tanrıçanın ismiyle örtüşür.

Müze, Konak Metrodan 4 dak yürüme mesafesindedir. Konak Tünel’inin hemen üstünde sağdadır. Etnografya Müzesi ile aynı bahçededir.

Müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz, kartınız yoksa giriş ücreti 12 liradır.

15 – Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Butik müzecilik anlayışı ile, ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından İzmir halkı için sergilenmiş, daha sonra Konak Belediyesine devredilmiştir. Sunay Akın tarafından da kolleksiyona ilaveler yapılmış olmasına rağmen İstanbul  Oyuncak Müzesi kadar zengin  değildir.

Müzede gerçek saçlı bebekler, bebek evleri, Lehman teneke arabalar dikkat çekenleridir.

Yıl boyunca çocuklara hizmet eden Hacivat Karagöz atölyesi vardır.

Müze, arkeoloji ve etnografya müzelerinden 5 dak yürüme mesafesindedir. Varyantı çıkarken soldadır.
Müzeye giriş ücretsizdir.

16 – İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi


Üç katlı olan binanın, ilk iki katı sergi salonlarıdır. Giriş katında ki Turgut Pura Sergi Salonu İzmir in en geniş galerilerindendir. Şeref Akdik Sergi Salonu ise daha küçük çaplı sergilere ev sahipliği yapmakadır. Üçüncü katta ise plastik sanatlara dair eserlerin bulunduğu müze vardır. Müze ye ait eserlerin fotoğrafının çekilmesi yasaktır. Birçok ünlü resama ait resimler, heykel, seramik, baskı resim eserleri bu katta yer alır.

İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi bünyesindeki atölyelerde ; resim, heykel, seramik, baskı resim, tezhip, ve çini kursları düzenlenmektedir.

Müze, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinin yanıdır. Konak Metro istasyonundan 6 dakika yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

17 – Uşakizade Köşkü

İzmir Özel Türk Koleji mülkiyetindedir. Latife Hanım’ın dedesi Uşakizade Sadık Bey tarafından yaptırılmıştır. Köşk bodrum katı dahil üç kattır. Birinci katta 4 oda bulunmaktadır. Soldaki baş oda, sağdaki misafir odasıdır.Yemek salonu da bu katta olup, Atatürk’ün nikahı burada kıyılmıştır.

Üst katta 6 oda bulunmaktadır. Dördü yatak odası, ikisi salondur. Atatürk bu köşke hayatı boyunca 5 kez gelmiş, toplam 91 gün kalmıştır.

Bu köşkte Ata yı nikahı kıyılırken, başkomutanlık karargahı olarak kullandığı odada yerli, yabacı devlet adamlarını ağırlarken, İktisat kongresi için geldiğinde, kongre hazırlıklarını  yaparken düşünebilirsiniz.

Müze, Halkapınar-F.Altay tramway hattı üzerinde bulunan köprü durağına 8 dakika yürüme mesafesindedir.
Müzeye giriş ücretsizdir.

Bu yazı Gezi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

EN SON NE ZAMAN BİR MÜZE’YE GİTTİNİZ? için 1 cevap

  1. İrfan kuruüzüm der ki:

    Harika bir çalışma olmuş. Emeğine sağlık. Müdürlüklerin web sayfasında müze giriş ücretleri var. Onları da ilave edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir