EN SON NE ZAMAN BİR MÜZEYE GİTTİNİZ?

Müze gezmeyi severmisiniz? Tarihi eserlerle başbaşayken neler hissediyorsunuz? O devirde yaşıyor, heyecan duyuyormusunuz?

Müzeler beni büyülüyor. Mekanların kendine has tarihi kokusunu içime çekmek, adeta o zamanlarda yaşamak gibi…

Sadece Konak ta 20 ye yakın müze var. Bu müzelerin hepsini dolaştım. Müze gezmek; tarihimizi, kültürümüzü sergilenen mekanlarda , anlamaya, öğrenmeye çalışmak  heyecan verici. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi içeri girmek için uzun kuyruklar oluşmuyorsa da, müzelerimiz boş değil.

Eğer müze gezmeyi seviyorsanız, bu yazı sizler için ön bilgi olacaktır. Haritaya baktığınızda müze olarak gözüken ama gidince kapıları kapalı yada yerinde başka mekanlar olan hatta bir müze için birçok adres işaret eden noktalar var. Bunlarla zaman harcamamınız için, sıralamayı birbirine yakın müzeleri dikkate alarak yaptım.

1 – TCDD Müzesi

Anadolu’da yapılan ilk demiryolu hattına ait ekipman, araç gereç ve giysiler sergilenir. Bu hat 1860 yılında bir İngiliz şirket tarafından yapılan İzmir-Aydın hattıdır. 1865 yılında da, İzmir- Kasaba hattını döşemişlerdir. Müze binası o yıllarda İngiliz şirketin idarehanesi olarak kullanılmış, 1880 li yıllarda ” İzmir-Aydın Osmanlı Demiryolu Şirketi” yöneticisinin, daha sonra da TCDD nin lojmanı,1990 yılında da Müze ve Sanat Galerisi olarak hizmete açılmıştır.

Buharlı trenlere ait objeler, Osmanlı son dönemi ile Cumhuriyet ilk dönemine ait bazı yazılı belgeler, minyatür vagon, lokomatif örnekleri müzede sergilenir.

Müze Alsancak Garının karşısındadır.


Müzeye giriş ücretsizdir.


2 – İzmir Müzik Müzesi


Müzede bir çok müzik aletini yakından görme ve seslerini dinleme olanağını bulacaksınız. Orta Asya’dan günümüze kadar gelen halk sazlarını, geleneksel Türk sazlarının ilk örneklerini görebilirsiniz.

Müzedeki kolleksiyonlardan theremin; dokunulmadan çalınan tek enstrümandır. Voroni Theremin; kabuğun etrafında ellerinizi gezdirdiğinizde, kabuk içindeki ışık miktarını ölçen alıcılar, bunu sese dönüştürür ve enstrümana dokunmadan müzik yapabilirsiniz. Bunu müzede deneyebilirsiniz.

Yine müze kolleksiyonları arasında bir chatbot olan yani bir çeşit yapay zeka kullanılarak hazırlanan Welcome Bot’ u da deneme şansınız var.

Müze Alsancak Garı’nın karşısında, TCDD Müzesine yakındır.
Müzeye giriş ücretsizdir


3 – Neşe ve Karikatür Müzesi

İki katlı, şirin bir Rum evi, butik müze anlayışı ile dizayn edilmiştir. Karikatür sevenlerin sık sık uğradığı, görsellerin belirli aralıklarda değiştiği, atölye çalışmaları, yaratıcı drama çalışmalarının yapıldığı yaşayan bir müze.

Müzede aynı zamanda ulusal ve uluslar arası sergiler açılmakta, İzmir’i daha iyi tanıtmak adına uluslararası karikatür yarışmaları düzenlenmektedir

Neşe ve Karikatür Müzesi, güler yüzlü kente yakışan güler yüzlü bir müzedir.

Tarihçimiz Cemal Kutay, ‘’Mizah özgürlüğün çocuğudur. Özgürlük kavgasını yapanlar, mizahın gücünden faydalanır.’’der.

Müze TCDD Müzesinden sahile doğru 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Müzeye giriş ücretsizdir.


EN SON NE ZAMAN BİR MÜZEYE GİTTİNİZ?” için bir görüş

  1. Harika bir çalışma olmuş. Emeğine sağlık. Müdürlüklerin web sayfasında müze giriş ücretleri var. Onları da ilave edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön