KOMAGENE NEDİR Mİ? KİMDİR Mİ? (Kommagene or Komagene)

KOMAGENE NEDİR Mİ?

KOMMAGENE KİMDİR Mİ?

Cendere Köprüsü

       Komagene deyince, bugün aklımıza çiğ köfte gelir, peki çiğ köfteye bu isim niye verildi dersiniz?

Bundan 4000 yıl önce Kommagene olarak bilinen bu topraklarda (Adıyaman ve yöresi) Nemrut Krallığı hükmediyordu.

Bir rivayete göre;

Kral Nemrut’un babası, rüyasında doğacak bir oğlan çocuğunun, tahtını alacağını görür. Bunun üzerine Krallıkta doğan bütün çocukları öldürme emrini verir. Fakat kendi oğlu Nemrut’u, birileri kurtarmak amaçlı nehre bırakırlar. Dişi kaplan Namara Nemrut’u bulur ve büyütür. Nemrut yıllar sonra çete kurar ve  kral olan babasını tanımadığından onu da öldürür ve tahta geçer, ülkeyi zalimce  yönetir.

    Bu zamanda halk, putlara tapmaktaydı. Tek tanrıya inanan Hz İbrahim putlarla dolu tapınağa girerek en büyüğü hariç hepsini baltayla kırar ve baltayı da en büyük putun boynuna asar.

Putların kırıldığını gören halk, Hz İbrahime ‘’sen mi yaptın?’’ diye soraralar. Hz İbrahim ‘’büyük put yaptı’’ deyince halk buna inanmaz. Hz İbrahim de ‘’buna inanmıyorsanız, nasıl onu tanrı olarak kabul ediyorsunuz?’’ der. Ve halk bu olaydan etkilenir. Putların tanrı olup olmadığını sorgulamaya başlarlar.

    Nemrut buna sinirlenir ve İbrahim’in ateşte yakılmasını emreder. Bütün odunlar toplanır, ve halkın ateş yakması yasaklanır. Ateş yakmak yasak olunca halk yemek pişiremez olur. Bir avcı avladığı bir geyiği evine götürür ama ateşte pişiremeyeceğinden, karısıyla geyiğin, yağsız yerinden bir parça alıp bunu döverek, ezerler, bulgur, baharat, tuz, acı biberle yoğururlar ve bugünkü çiğ köfte ortaya çıkar.


İkinci rivayete göre ise;

   Kral Nemrut bir rüya görür Müneccimler rüyayı şöyle yorumlarlar.    

   ”Yeni bir peygamber gelecek, saltanatını yıkacak, ona göre tedbir almalısın.”

    Bunun üzerine Nemrut çocuk sahibi olmayı yasaklar. Doğan çocuklar erkekse öldürülecek, kızsa bırakılacak emrini verir. Tam da bu sırada Hz İbrahim’in annesi hamiledir. Babası da, Nemrut un yasağını  bildiğinden annesini gizlice bir mağaraya götürür, orada doğumu yapar.  Bu süre içinde yeri belli olmasın diye ateş yakmaz ve çiğ köfte yaparak yeme ihtiyacını karşılar. Doğumdan sonra da kocasına ‘’Bebek  çok zayıftı, öldü’’ diyerek yalan söyler, arada mağaraya gidip emzirir. 17 yaşına kadar ibrahim mağarada büyür. Annesinin mağarada kaldığı süre içinde yediği, bugünkü çiğ köftedir.


Üçünçü rivayet ise;

    Kral Nemrut, Allaha inanan halka, zulüm etmeye başlayınca, Hz İbrahim iman eden müminlere sürülerini alıp dağlara gitmelerini,  yanlarına besin değeri yüksek bulgur da almalarını tavsiye eder. Yerleri belli olmasın diye ateş yakmayan müminler, kestikleri hayvanları kaya tuzu içinde kuruturlar. Kuruyan etlerin içindeki yağ ve sinirleri tahta tokmaklarla döverek ayırırlar, baharat ve bulgurla karıştırılarak  bugünkü çiğ köfteyi yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön