POST-EMPRESYONİZM Sanat Akımı

 

Empresyonizm (İzlenimcilik) modern sanat akımıdır. (Geleneksel resim anlayışının zayıflamasıdır) Doğada gördüklerinin değil, kişide bıraktığı izlenimlerin tuvale aktarılmasıdır.

Post Empresyonizm ( Ard (Geç ) İzlenimcilik ) Sanat Akım’ı 19. yy da Fransa’da doğdu. Post Empresyonist ressamlar, sanat hayatlarına önce empresyonist akım içinde başladılar sonra bu akımın kurallarının dışına çıkarak, resimlerine kendi kişisel düşüncelerini eklediler, Empresyonist Akımın devamı olan Post Empresyonist Akımı başlattılar. Resimlerinde fırça darbeleri kullandılar, ışık ve gölgeye önem verdiler, renkleri birbirine karıştırmadılar, saf renkleri kullandılar (bir örnek vermek gerekirse turuncu rengi oluşturmak için sarı ile kırmızıyı karıştırmadılar, iki rengi yanyana küçük noktacıklar halinde kullandılar uzaktan bakınca bu iki renk turuncu olarak algılandı. Bugün televizyon ve bilgisayar ekranlarında da gördüğümüz küçük renkli noktacıklar uzaktan bakılınca bir bütünlük sağlamaktadır.) Tablolarında mutlaka  gizem oluşturdular ve de  doğada gördüklerine göre değil hissetiklerine  göre resim yaptılar. Vincent van Gogh bu dönemin önemli sanatçılarındandır. Post Empresyonizm, Kübizm (Pablo Picasso) gibi  daha birçok akımların doğmasına öncü oldu.

Bu dönemin önemli birkaç ressamı ve tabloları(Arkas Sanat Merkezi’nde görevli RESİM Öğretmeni Eli Filidis bilgilendirdi.):

Screenshot_20190521-205922_Gallery
Screenshot_20190521-205905_Gallery
Screenshot_20190521-210339_Gallery
Screenshot_20190521-210352_Gallery
Screenshot_20190521-205746_Gallery
Screenshot_20190521-205812_Gallery
Screenshot_20190521-205817_Gallery

Jacques _ Emile blance 1861-1942

Ressam Sickert ve Annesi, Neuville’de Kahvaltı tablosunda; yine bir gizem saklıdır. Yanan bir şömineden kış ayı olduğu anlaşılır, masada semaverin altındaki alev, şöminede olduğu gibi burada da kullanılmıştır. Ressam Sickert sağ elini açmış annesini teselli etmeye çalışmakta, annesi hüzünlü, geçmişe dalmış , oğlunun söylediklerini pek dinlememektedir çünkü kaybettiği eşini düşünmektedir.

 

 

Gaston La Touche 1854-1913

İkizler; bu tabloda ressam ışığı çok güzel kullanmış, kadınların ten rengini tam hissettiği, düşündüğü gibi fırça darbeleri ile resmetmiştir. Burada  vurgulanan iki kadının kucağında ki bebekler değil, resmin gizemi solda ki beşiğin başında duran kız çocuğundadır. Onun bakışları resme duyguyu verendir.

 

 

Jan Sluijters 1881-1957

Şapkalı Kadın Portresi ile modern, özgür, kendine güvenen bir kadın resmedilirken, Duvak Takmış Genç Kadın Portresi ile içine kapalı, itaatkâr bir kadın resmedilmiştir.

 

 

 

Kess van Dongen 1877-1968

Mücevherli Kadın tablosunda gizem kadının kolyesinde gizlidir. Bu kadın çok zengin ve asildir. Kocasının onu genç ve güzel bir kadınla aldattığını öğrenir. Ve kuyumcusuna gider, sadece kendine has olacak, başkasının taklit bile edemiyeceği kolye yapmasını ister. Sonrada ressama bu pozu verir. Ve bu tabloyu şömine üstüne asar. Bir akşam şömine başında üç kişi yemek yerler, sonrasında herkes odalarına gider. İşte burada kolyenin gizemi kendini gösterir. Kocası ile yan odada genç ve güzel sevgilisinin konuşmalarını büyük bir keyifle dinler. Genç sevgili ‘’ Karını benden daha çok seviyorsun. Bu kadar pahalı ve güzel bir kolye...  ‘’der. Adam onu kendisini almadığını söylese de, sevgilisi buna inanmaz ve kapıyı çarparak, gider. İşte burada zengin ve asil kadın kazanmışıtır. Sadece o değil, kuyumcu, ressam da ünlenmiştir ve de tabloya  müthiş bir değer biçilmiştir.

Henri Charies Manguin 1874-1949

Büyük Natürmortun Önünde Jeanne

Bu tabloda ki genç bayan ressamın karısıdır. Ve karısını büyük bir tutku ile sevmektedir.

Ressamın yapmış olduğu bu tablo bir gün kaybolur. Bir sergi hazırlığı esnasında tabloların ambalajları açılırken bir çığlık duyulur, açan kişi bu resimdeki kadın, benim büyükannem der. Herkes şaşırır, sonradan bu resmin fotoğrafını getirir ve bunu ispat eder.

Bu yazı Genel Kültür kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir